Semerkant Kitabevi, haftanın 7 günü 12 - 20 arası açıktır..

 

HOŞGÖR

 

13.07.2006      

 

"6 yıldır Semerkant Kitabevi'nin en sıkı takipçisiyim" dersem abartmış olmam.. Tam 6 yıldır uğramadığım, fayanslarını aşındırmadığım gün olmamıştır neredeyse.. Hatta bu "uğramalar" günde bir kaç kereye ulaştığı gibi, bütün günümü orada geçirdiğim de olmuştur..

 

Tüm bu "uğramalara" rağmen, şimdiye kadar Semerkant'ın raflarından aldığım bir kitabı kütüphaneme koymadım.. Çünkü, bilen bilir ben de aynı işi yapıyor sayılırım.. Bilmeyenlere söyleyeyim, en azından rakip değiliz..

 

En güzel yanı, Semerkant Kitabevi'nin sahibi Kemal ile hiç bir konuda rakip değiliz.. Zevklerimiz birbirimizle tutmadığı için, birbirimizin ekmeğiyle de oynamıyoruz.. Kimi zaman birbirimizi kızdırmak için konuşuruz ama, bunlarda da canı yanan hep Kemal olmuştur..

 

Orhan Veli'nin Hoşgör Köftecisi adlı bir öyküsü vardır.. 3 masalı bir balıkçı meyhanesidir Hoşgör Köftecisi ve sahibi aksi mi aksidir.. Kapısından içeri girerken "ne kafa tutuyorsun, otursana" der bir ses Orhan Veli'ye.. Üstelik bu bir kadındır..

 

Bir süre sonra dükkanın havasına enikonu ısındığını zanneder Orhan Veli ve kadına ismini sorar.. Gene terslenir.. Üç dört saatini orada geçirse de "ben dükkandan oldum ama dükkan benden olmadı" der.. Buna rağmen üç masalı bu balıkçı meyhanesinde gördüğü dünyayı çok beğendiğini söyledikten sonra ekler: "Güzel bir dünya da yaşamak istiyorsanız siz de öyle bir meyhane bulunuz."

 

Kitapların süper market gibi yerlerde satılmasından hoşlanmıyorsanız, size kıyıda köşede bir kitabevi bulmanızı; Beyoğlu civarlarına yolunuz düşüyorsa da Semerkant Kitabevi’ni öneririm..

 

M. Şeref Özsoy

Adres: Süslü Saksı Sokak No: 5 Beyoğlu - İstanbul Tel: 0212 2444701 Fax: 0212 2514217

İletişim: semerkant@semerkantkitabevi.com

© yenisi